Rozszerzenie programu team¹ºº

2017-10-11

Do programu team¹ºº zostanie włączonych kolejnych 25 sportowców. Innowacyjny model finansowania utalentowanych zawodników powstał z inicjatywy Ministra Sportu i Turystyki, Witolda Bańki. Mecenasem programu jest Polska Fundacja Narodowa, a operatorem Instytut Sportu – Państwowy Instytut Badawczy.

Program team¹ºº skierowany jest do zawodników w wieku 18-23, którzy uprawiają indywidualne sporty olimpijskie oraz należących do kadr narodowych. Każdy z beneficjentów otrzymuje rocznie około 40 000 złotych rocznie. Dzięki dodatkowym środkom mają możliwość dalszego sportowego rozwoju oraz łączenia treningów z edukacją.

Widzimy, że program team¹ºº ma duży potencjał, dlatego zdecydowaliśmy się powiększyć grono beneficjentów. Wiek 18-23 lata to okres w życiu sportowca, w którym często ważą się losy dalszej kariery. Chcemy, aby jak największa grupa perspektywicznych zawodników miała możliwość realizowania celów. Zależy nam również, by młodzi sportowcy uczyli się efektywnego inwestowania we własną karierę. Warto dodać, że te środki stanowią dodatkowe, pozazwiązkowe wsparcie – mówi Witold Bańka, Minister Sportu i Turystyki.

Program przeznaczony jest dla utalentowanych zawodników, którzy w perspektywie najbliższych lat staną się naszą sportową elitą. Skonstruowano go tak, żeby wspierał sportowca w obszarze procesu szkolenia oraz współzawodnictwa, ale również uczył odpowiedzialności i radzenia sobie w sytuacjach pozasportowych. Dofinansowanie pozwala sportowcom na inwestycje między innymi w opiekę fizjoterapeutów, lekarzy, dietetyków, psychologów, indywidualne szkolenia czy edukację.

Wśród stypendystów dominują sporty, w których Polacy zdobywali medale na ostatnich Igrzyskach Olimpijskich. Na liście znajdują się między innymi: kajakarze, lekkoatleci, kolarze, wioślarze, zapaśnicy oraz zawodnicy reprezentujący dyscypliny zimowe.

W czerwcu wsparciem zostało objętych 100 sportowców. Jednak już wtedy zaznaczaliśmy, że grono to może się powiększyć. Postawiliśmy na utalentowaną młodzież, która ma ambicje walczyć o najwyższe stopnie podium, chce promować polskie wartości, a także pełnić rolę ambasadorów polskości w świecie. Wśród naszych stypendystów mamy już ponad 40 medalistów zawodów rangi międzynarodowej – dodaje Cezary Andrzej Jurkiewicz, Prezes Polskiej Fundacji Narodowej.

Więcej informacji na temat programu team¹ºº oraz lista sportowców objętych dofinansowaniem znajduje się na stronach internetowych Polskiej Fundacji Narodowej (www.pfn.org.pl), Ministerstwa Sportu i Turystyki (http://www.msit.gov.pl) oraz Instytutu Sportu - Państwowego Instytutu Badawczego (www.insp.waw.pl).

Fot. MSiT