Sztuka walki wywodząca się z japońskiej wyspy Okinawa. Nazwa dyscypliny nawiązuje do walki bez użycia broni, w dosłownym tłumaczeniu znaczy „pusta ręka”. Pierwotnym zastosowaniem karate była przede wszystkim samoobrona.

World Karate Federation jest jedyną uznawaną przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski organizacją zajmującą się karate, jako dyscypliną sportu. W 2020 roku podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio pierwszy raz odbędzie się rywalizacja w karate o olimpijskie medale. To jedna z pięciu zupełnie nowych dyscyplin olimpijskich.

W Tokio karatecy będą rywalizować w ośmiu konkurencjach: w indywidualnych zmaganiach kobiet i mężczyzn w kata oraz konkurencjach kumite mężczyzn i kobiet z podziałem na sześć kategorii wagowych.

W 2018 roku mistrzostwa świata w karate olimpijskim zorganizowano w Paryżu. Beneficjentka naszego programu Dorota Banaszczyk stanęła na najwyższym stopniu podium w kumite w kategorii 55 kilogramów. Ten sukces pozwala marzyć nam o walce o medale podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio.