Zwane także kolarstwem górskim. Dyscyplina sportowa polegająca na uprawianiu kolarstwa na tak zwanych rowerach górskich. Popularna zarówno wśród amatorów ekstremalnych wrażeń, jak i zawodowców.

Za twórcę tej dyscypliny uznawany jest Amerykanin Gary Fisher, który w 1979 postanowił skonstruować nowy typ rowerów. Rowery górskie inspirowane są rowerami miejskimi, lecz mają skróconą i wzmocnioną ramę. Różnią się też wielkością kół oraz brakiem wielu elementów znanych z rowerów miejskich, między innymi błotników, co pozytywnie wpływa na mniejszą wagę roweru.

Od 1996 roku i Igrzysk Olimpijskich w Atlancie są oficjalną dyscypliną olimpijską. Na igrzyskach rozgrywane są wyścigi cross country. Pierwszym mistrzem olimpijskim w MTB był Holender Bart Brentjens, a wśród pań tryumfowała Włoszka Paola Pezzo.

Najbardziej rozpoznawalną kolarką górską w Polsce jest Maja Włoszczowska, która dla wielu uchodzi wręcz za symbol tej dyscypliny sportu. Polka to dwukrotna medalistka igrzysk olimpijskich. Stawała na podium zarówno w Pekinie w 2008 roku, jak i w Rio w 2016, za każdym razem kończyła ze srebrnym medalem. Jest także wielokrotną medalistką mistrzostw świata i Europy.